واکسن HIV

واکسن HIV

ویروس “HIV” بیش‌از ۳۸‌ میلیون‌ نفر را در سرتاسر جهان تحت‌تاثیر قرار داده‌ است.

به‌علت تغییردادن خود به گونه‌های مختلف برای فرار از سیستم‌ایمنی، یکی‌از سخت‌ترین ویروس‌ها برای هدف قراردادن با واکسن‌ها شناخته‌‌شده‌‌است.

تیم محققان توانستند واکسن‌هایی را برای تحریک سلول‌های‌ ایمنی کمیاب با خواص‌ خاص طراحی‌ کنند و این تحریک هدفمند در انسان‌ها می‌تواند بسیار کارآمد باشد؛ این واکسن، در تحریک تولید سلول‌های‌ ایمنی کمیاب موردنیاز، برای شروع فرآیند تولید آنتی‌بادی‌ها علیه ویروس موفقیت‌آمیز بود و در ۹۷درصد از دریافت‌کنندگان واکسن، توانست پاسخ هدفمند ایجاد کند.

 

HIV

 

دو سازمان “IAVI” و “Scripps Research” با همکاری شرکت مدرنا، واکسنی را مبتنی‌بر “mRNA” تولید کردند که از رویکرد تولید سلول‌های ایمنی مفید استفاده می‌کند. استفاده از فناوری “mRNA” می‌تواند به‌طور قابل‌‌توجهی سرعت توسعه واکسن “HIV” را تسریع کند.

این رویکرد برای ساخت واکسن “HIV” و احتمالاً ساخت واکسن‌های دیگر علیه پاتوژن‌های دیگر مهم است.

 

مکانیسم عمل ویروس “HIV”

بیماری ایدز، به‌طور مستقیم سبب مرگ انسان‌ها نمی‌شود و به‌همین‌خاطر است که در مدت زمان کوتاه از بین نمی‌رود و از ابتدای قرن ۲۰ وجود دارد و به گسترش خود‌ ادامه می‌دهد.

ویروس ایدز، پس از ورود به بدن به نوع خاصی از گلبول‌‌های سفید (لنفوسیت‌ها) می‌چسبد و آن‌ها را از بین می‌برد.
لنفوسیت‌ها، به دفاع از بدن در برابر سلول‌های خارجی، ارگانیسم‌های عفونی و سرطان کمک می‌کنند. بنابراین هنگامی که “HIV” لنفوسیت‌ها را از بین می‌برد، افراد مستعد حمله بسیاری از ارگانیسم‌های عفونی دیگر می‌شوند. بسیاری از عوارض عفونت HIV؛ از جمله مرگ، معمولاً ناشی از سایر عفونت‌ها هستند و نه مستقیماً از عفونت خود ویروس.

یکی از مهم‌ترین گلبول‌های سفید، «لنفوسیت T» است. لنفوسیت‌های T کمک‌کننده، سلول‌های دیگر سیستم ایمنی را فعال و هماهنگ می‌کنند. در سطح خود، این لنفوسیت‌ها گیرنده‌ای به نام “CD4” دارند که HIV را قادر می‌سازد به آن‌ها بچسبد.

ویروس HIV، یک رتروویروس است؛ یعنی اطلاعات ژنتیکی خود را به‌صورت RNA ذخیره می‌کند و بعد از اینکه وارد لنفوسیت می‌شود از یک آنزیم برای ساختن یک کپی DNA استفاده می‌کند؛ به‌همین‌دلیل احتمال جهش در این مرحله بسیار افزایش می‌یابد.
جهش‌هایی که در ویروس ایدز رخ می‌دهد، سبب مقاوم‌شدن آن‌ها در برابر سیستم ایمنی بدن و دارو‌های ضدرتروویروس می‌شوند.

 

گردآورنده:کوثر حاجی‌پور – ثمین بکتاش

همچنین بیشتر بخوانید در مورد:

آیا ویروس HIV و ایدز درمانی دارد؟ این درمان به چه صورت است؟

منابع: 
منبع۱

منبع۲

منبع۳

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *