HIV Virus

آیا ویروس HIV و ایدز درمانی دارد؟ این درمان به چه صورت است؟

ویروس HIV به سیستم ایمنی بدن حمله می‌کند؛ اگر HIV درمان نشود، می‌تواند منجر‌‌ به ایدز (سندرم نقص ایمنی اکتسابی) شود. درمانی که امروزه برای آن استفاده می‌شود، antiretroviral therapy (ART) نام دارد.

این درمان، ترکیبی از چند داروی ایدز است که به این داروها «رژیم‌درمانی ایدز» می‌گویند. این درمان برای تمام افراد مبتلا به ایدز تجویز می‌شود و بیمار باید به‌محض آگاهی از بیماری خود، مصرف آن را شروع کند. این دار‌وها قادر‌به درمان صد در‌صدی بیمار نیستند؛ بلکه به بیماران کمک می‌کنند تا زندگی سالم و طولانی‌تری داشته باشند. همچنین این داروها خطر سرایت بیماری را نیز کاهش می‌دهند.

کارکرد این دارو چیست؟

ویروس ایدز با حمله به سلول‌های “CD4” لنفوسیت T و تکثیر در این سلول‌ها، سیستم ایمنی بدن را سرکوب می‌کند. پروتکل درمانی “ART”، قدرت تکثیر ویروس را کاهش می‌دهد و از این طریق بار ویروسی را کاهش می‌دهد. با این کار، بدن زمان کافی را برای احیای نسبی سیستم ایمنی خود پیدا می‌کند تا توانایی مبارزه با ویروس یا سرطان‌های خاصی که مربوط به ویروس ایدز هستند را بدست بیاورد. در نهایت با کاهش بار ویروسی، می‌توان گفت که این داروها می‌توانند خطر سرایت ویروس را کاهش دهند. این مسئله باعث صفر‌شدن بار ویروسی می‌شوند. در افرادی که بار ویروسی صفر دارند، خطری برای انتقال ویروس از طریق رابطه جنسی در آن‌ها دیده نمی‌شود.

 

تهیه و تنظیم: یاسمن علیرضایی

منبع:

hivinfo

 

همچنین بخوانید: سپسیس ، خطرناک ترین قاتل بیماران بستری!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *