کرونا ویروس یک ویروس واگیر دار

باکتری هایی که روانگردان زیستی اند

کن ریچاردسن: باکتری‌های منزوی که به تازگی بر روی صفحات آگار یا محصولات آن رشد کرده‌اند، می توانند به عنوان “روانگردان زیستی” رفتار کنند.

بهتر است که با سایکوبیوم‌ها آشنا شوید: باکتری‌های روده‌ای که ممکن است حالات، رفتار و افکار شما را تغییر دهند.
خبری از الیزابت پنیسی | ۷ مه ۲۰۲۰ , ساعت ۹:۰۰
کمبریج، ماساچوست: کاتیا گاوریش برای داروهای مغزی جدید در حال پژوهش بر روی نمونه‌ها به ظاهر بعید است: نمونه مدفوع انسانی!
خانم گاوریش یک میکروبیولوژیست با انگیزه و متفکر است که تحصیلاتش را در روسیه گذرانده و عاشق موسیق کلاسیک است، او در مقابل یک محفظه غیرهوازی در آزمایشگاهی در هولوبیوم( یک شرکت تازه کار کوچک است) ایستاده است. وی جلوی در شیشه‌ای محفظه می‌رود و با استفاده از دستکش‌های میشلنی کار رقیق سازی نمونه‌های داخلش را آغاز می‌کند. این اولین قدم برای جداسازی و پرورش باکتری‌هایی است که گاوریش و هم‌کارانش امید دارند تا بتوانند توسط آن‌ها درمانی جدید برای افسردگی و سایر اختلالات سیستم مغز و اعصاب ایجاد کنند.
این شرکت هشت نفره با هدف توسعه شرکت خود قصد دارد به مطالعه بر روی شواهد در حال توسعه‌ی پژوهش‌های حیوانی و بیماری‌های واگیرداری بپردازد که باکتری‌های روده را به بیماری‌های مختلفی مانند اوتیسم، اضطراب و آلزایمر مرتبط می‌سازند‌. با گذشت ۵ سال از زمان تاسیس، این شرکت بزرگ‌ترین مجموعه باکتری‌های روده‌ای انسان را در دنیا جمع آوری کرده است. فیل استراندویتز، مدیرعامل این مجموعه هنوز به طور دقیق بیان نکرده است که درمان‌های جدید به چه شکل خواهند بود. اما بیماری‌های مزمن هدف، که شامل افسردگی و بی خوابی است، همانند یبوست و دردهای احشایی مانند سندروم روده تحریک پذیر شرایطی هستند که ممکن است علاوه بر مشکلات اجزای روده دارای ریشه عصبی نیز باشند. استراندویتز، یک فرد نجیب و مهربان از مرکز کشور آمریکاست که دارای مدرک دکترا میکروبیولوژیست، وی به اداعاهای رویایی اعتقاد ندارد، اما کمی بلندپروازانه پیش بینی کرده است که اولین آزمایش انسانی تا یک سال دیگر آغاز می شود.
جذابیت این امر قابل درک است زیرا پیشرفت دارویی برای اختلالات اعصاب و روان دهه هاست که افت کرده است، و حتی بسیاری از داروهای موجود دیگر بر روی بیماران و اثرات ناخواسته پیش آمده کارایی ندارند. تعداد زیادی از محققین دید امیدوارکننده‌ای نسبت درمان‌های میکروبی یا سایکوبیوتیک‌ها دارند، این اصطلاح توسط جان کریان، داروساز مغز و اعصاب و روانشناس تد دینان مطرح شده است که هر دو در دانشگاه کالج کورک مشغول هستند. ناتالیا پالاسیوس، متخصص بیماری‌های واگیر در دانشگاه ماساچوست، می‌گوید: این یک رشته بسیار جدید و جالب است که پتانسیل‌های فراوانی دارد. لول، به دنبال پیدا کردن ارتباط میان باکتری‌های روده و بیماری پارکینسون است.
بعضی پژوهشگران ترجیح می‌دهند که کمی آهسته‌تر پیش روند تا تمرکز خود را روی زیست شناسی اصولی و درک بهتر آن بگذارند. اما هولوبیوم و تعدادی شرکت دیگر مشتاق هستند که از بازار رو به رشد و میلیون دلاری درمان‌های میکروبی که قصدشان درمان بیماری‌هایی مانند اختلالات روده، آلرژی و چاقی است، کسب درآمد کنند.
این شرکت‌ها علارغم وجود بسیاری مسئله حل نشده درباره چگونگی عمل‌کرد سایکوبیوتیک‌ها و با در نظر نگرفتن خطرات احتمالی، همچنان راه خود را ادامه می‌دهند و به سمت جلو حرکت می‌کنند. راب نایت، میکروبیولوژیست دانشگاه کالیفرنیا می‌گوید: این طرز فکر یک نوع جنگ بر سر پیدا کردن طلاست.
در بیست سال گذشته، به رسمیت شناختن این حقیقت که تعداد باکتری‌هایی که در بدن ما زندگی می‌کنند از تعداد سلول‌های بدن ما بیشتر است، دید مارا نسبت به درون بدنمان را به کلی عوض کرد. میکروب‌های روده با وزنی ۲ کیلو گرمی سنگین‌تر از مغز ۱.۴ کیلوگرمی انسان هستند و حتی ممکن است به همان اندازه روی بدن ما تاثیر بگذارند. هزاران گونه از میکروب‌ها، نه فقط باکتری‌ها بلکه ویروس‌ها، قارچ‌ها و آغازیان هم در روده زندگی می کنند. با وجود تقریبا ۲۰ میلیون ژن در میان آن‌ها، این میکروب‌ها ژن‌های قطور را طوری بسته بندی می‌کنند که ۲۰ هزار ژن ناچیز ما با آن‌ها تطابق ندارند. باکتری‌های روده می‌توانند مواد مغذی و مولکول‌های دیگر را در بدن ما تولید و مصرف کنند به طوری که بدن انسان نتواند منبع خوبی برای درمان‌های جدید باشد.
جدیدترین جلودارنده برای این کار مغز است، ولی هم‌چنان مغز و روده ارتباط قدیمی باهم دارند. به طور مثال یونانیان باستان معتقد بودند که اختلالات عصبی زمانی بروز می‌کنند که مجرای گوارشی بیش از اندازه صفرای سیاه تولید می‌کند. خیلی قبل‌تر از این‌که انسان‌ها میکروب‌ها را کشف کنند، استدلال بعضی فلاسفه و فیزیک‌دانان این بود که مغز و روده باهم در شکل گیری خلق و خوی انسان نقش دارند. کرایان اذعان دارد که آنچه احتمالا رخ می‌دهد این است که مغز و روده ما مداوم درارتباطند. وی کسی است که در دهه گذشته تلاش‌های فراوانی برای رمزگشایی این ارتباط کرده است. پژوهشگران بیماری‌های واگیردار ارتباط جذابی میان روده و مغز را به نمایش گذاشتند.
به طور مثال بیشتر کسانی‌ که مبتلا به سندروم روده تحریک پذیرند، دچار افسردگی هم شده‌اند، افراد مبتلا به طیف‌های مختلف اوتیسم دارای مشکلات گوارشی هستند و همینطور افرادی که دچار پارکینسون، مستعد ابتلا به یبوست هستند.
محققین متوجه شدند که افسردگی در افرادی که دارو آنتی بیوتیک مصرف می‌کنند دیده می شود اما نه داروهای ضد ویروس و ضد قارچی که باکتری‌های روده را هدف قرار نمی‌دهند. سال گذشته، جرون ریس، میکروبیولوژیست دانشگاه کاتولیک لوون و هم‌کارانش سوابق بیماری دو گروه را بررسی کردند (یک گروه هلندی و دیگری بلژیکی)، باکتری روده بیش از هزار نفری که شرکت کرده بودند، مورد بررسی قرار گرفت. نویسندگان در آوریل ۲۰۱۹ گزارش دادن که افرادگی که افسردگی داشتند، فاقد دو گونه باکتریایی مشابه بودند.
پژوهشگران راه‌هایی را یافتند که میکروب‌های روده می‌توانند بر روی مغز تاثیر بگذارند. برخی از آن‌ها مولکول‌های پیام رسانی را ترشح می‌کنند که از طریق خون به مغز می‌روند.
برخی باکتری‌ها ممکن است سبب تحریک عصب واگی (عصب ریوی-معدی) شوند که از مغز به اندام‌های شکمی می‌روند. مولکول‌های باکتریایی ممکن است از طریق سلول های تازه کشف شده لایه روده به نام نوروپاد، سیگنال‌هایی را به عصب واگ مخابره کند که محیط شیمیایی روده شامل ترکیبات میکروبی را حس کنند. هر سلول نوروپاد دارای یک پاست که به سمت بیرون امتداد پیدا می‌کند و با سلول‌های عصبی اطراف بخصوص عصب واگ، با پیوند سیناپسی ارتباط برقرار می‌کند.
حتی ممکن است برخی پیوندهای غیرمستقیم نیز وجود داشته باشد. به طور فزاینده‌ای پژوهشگران مشاهده کرده‌اند که التهاب یک عامل کلیدی در برخی اختلالات مانند افسردگی و اوتیسم است. باکتری‌های روده‌ای عامل مهمی در نگهداری و ایجاد سیستم ایمنی قوی هستند و مطالعات نشان داده است که داشتن ترکیبات غلط باکتریایی می‌تواند در روند ایجاد و نگهداری این سیستم اختلال ایجاد کند و سبب تقویت التهابات شود. فرآورده‌های باکتریایی ممکن است بر سلول‌های اینترواندوکرین تاثیر بگذارند، این سلول‌ها در دیواره روده ساکن‌اند و از خود، هورمون‌ها و دیگر محصولات پپتیدی را ترشح می‌کنند. تعدادی از این سلول‌ها به تنظیم هضم و فرآورده‌های انسولینی کمک می‌کنند، و همچنین از خود سروتنین که یک نوع انتقال دهنده عصبی است ترشح می‌کنند، این انتقال دهنده از روده خارج و به سراسر بدن می‌رود.

کن ریچاردسن: برای یافتن بهترین سایکوبیوتیک، لازم است که میکروب‌ها را در آزمایشگاه کشت دهیم تا میکروب‌های جدید روده‌ای را شناسایی و آزمایش کنیم، این کارها تیم هولوبیوم را بسیار مشغول کرده است.

با این‌که این مکانیسم‌ها کمی دست نیافتنی هستند اما کرایان هم‌کارانش با پژوهش‌های حیوانی که انجام داده‌اند، باعث شده‌اند که فرضیه تاثیر میکروب‌های روده بر روی مغز قوت بگیرد. موش‌هایی که از افراد دارای پارکینسون، اسکیزوفرنی، اوتیسم و افسردگی پیوند مدفوعی دریافتند کرده‌اند، معادل این بیماری‌ها در جوندگان را از خود نشان دادند. بالعکس، اگر این پیوند با افراد سالم انجام گیرد، برخی اوقات سبب تسکین این بیماری‌ها در موش‌ها می‌شود. وجود یا عدم وجود برخی از این میکروب‌ها در موش‌های جوان، روی چگونگی پاسخ به استرس در بزرگسالی آن‌ها اثر می‌گذارد، و دیگر تحقیقات به نقش این میکروب‌ها در تکامل سیستم عصبی موش اشاره کرده‌اند.
کرایان، دینان و هم‌کارشان جرارد کلارک فکر می‌کنند که آمینو اسید تریپتوفان که توسط باکتری‌های روده ساخته می شود ممکن است علت همین ارتباط باشد.
میکروب‌ها و سلول‌های بدن ما هردو می‌توانند تریپتوفان را به سروتونین که یک انتقال دهنده عصبی دخیل در افسردگی و دیگد اختلالات روانیست، تبدیل کنند. همچنین سلول‌ها می‌توانند تریپتوفان را به ماده‌ای به نام کاینورنین تبدیل کنند، از واکنش بیش از حد این ماده فرآورده‌ای تولید می‌شود که برای نورون‌ها سمی است. طبق گفته‌های کرایان، تغییرات در میکروبیوم‌ها می‌تواند موجب تولید آن دسته از محصولاتی مختلفی شود که می‌توانند به سلامت روانی آسیب بزنند. به طور مثال تحقیقات نشان داده است افرادی که دچار افسردگی هستند، سلول‌های بدنشان بیشتر تمایل دارند تا تریپتوفان را به کاینورنین تبدیل شود تا به سروتونین.
کرایان و گروهش با جمع آوری امتیازات مقالات و بررسی‌ها، به یک‌پارچگی پرونده تاثیرات میکروبی بر روری اختلالات عصبی و روانی کمک کرده‌اند. اما جدا کردن موثرترین راه از این ارتباطات کار بسیار دشواری است، کلارک می‌گوید یک چیز را باید بدانیم که یک جنبه خاصی از فیزیولوژی میزبان تحت تاثیر میکروب‌های روده است و مسئله دیگر این است که بتوانیم این تاثیر را به نفع خودمان کنیم.
تیم کلارک با بسیاری از کمپانی‌ها مشورت و هم‌کاری کرده‌است و همچنین سایکوبیوتیک‌های بالقوه‌ای را برای کنترل اضطراب بر روی افراد سالم داوطلب آزمایش کردند. اما از نظر کلارک راه طولانی برای پیدا کردن روش‌های درمانی در پیش داریم، وی می‌گوید: مهم این است که بتوانیم قوانین این بازی را بهتر و دقیق‌تر درک کنیم.
استرندویتس در حالی که هنوز دانشجوی کارشناسی ارشد رشته آزمایشگاه میکروبیولوژی کیم لوئیس در دانشگاه شمال شرقی بود، این شرکت را در سال ۲۰۱۵ پایه گذاری کرد.
‎لوئیس که با کشف و کار در زمینه تجاری سازی آنتی بیوتیک‌های جدید گرفته شده از میکروب‌های خاک شهرت یافته است، به یاد می‌آورد: “او بسیار مودبانه به من گفت که تنها در صورتی که پس از فارغ التحصیلی اش او را در راه اندازی یک شرکت یاری دهم، به عضویت آزمایشگاه درخواهد آمد.”
‎لوئیس موافقت کرد، اما متوجه شد که راه اندازی شرکت استرندویتس ۱۰ سال یا بیشتز زمان خواهد برد.
‎لوئیس اشتباه کرد: راه اندازی شرکت تنها ۴ سال طول کشید.
‎در دانشگاه شمال شرقی، استرندویتس آنچه را “هنر پرورش” می نامد، از گاوریش كه با لوییس در جداسازی میكروب‌های خاك كار می‌کرد، آموخت
‎در آن زمان، تنها حدود ۲۵٪ از باکتری‌های روده قابلیت رشد در آزمایشگاه داشتند. گاوریش که در جداسازی و توصیف گونه‌های جدید میکروبی تخصص داشت، به استرندویتس آموزش داد که مواد مغذی را دست‌کاری و از آنتی بیوتیک‌ها استفاده کند تا به باکتری‌های تیز و با سرعت رشد کند، در عوض نابودی به دست گونه‌های تهاجمی‌تر، فرصت بقا در محیط را بدهد.
‎وی به بررسی عوامل موثر در رشد پرداخت تا رشد گونه‌های مغلوب ادامه یابد. استرندویتس اظهار داشت: “ما در محیط کشت حدود ۷۰٪ از میکروب‌های شناخته شده روده انسان را داریم و اگر چنین آماری صحیح باشد، تنها چند آزمایشگاه دیگر توان دستیابی به چنین رقمی را دارند.
استراندویتز متوجه شد که یکی از عوامل رشدی که در اختیار داشت کلید او برای رسیدن به رویای داشتن بزرگترین کمپانی بوده‌است. او و هم‌کارانش باکتری را جدا کردند که در محیط کشت عادی زنده نمی‌ماندند و برای رشد به یک نوع آمینواسید به نام جما آمینوبوتیریک اسید نیاز داشتند. این آمینواسید یک انتقال ‌دهنده عصبی است که فعالیت‌های عصبی مغز را مهار می‌کند و تنظیم نادرست آن به افسردگی و دیگر مشکلات روحی و روانی مرتبط است.
محققان به این فکر می‌کنند که اگر باکتری‌های روده به اجبار این آمینواسید را با خود داشته باشند، پس باکتری‌های دیگر باید آن را تولید بکنند. چنین تولید ‌کننده‌هایی ممکن است معدن طلای سایکوبیوتیک‌ها باشند. استراندویتز و هم‌کارانش هر دفعه یک باکتری به محیط کشتی اضافه می‌کردنند که حاوی مصرف کنندههای جما آمینوبوتیریک اسید بود. اگر این مصرف کننده‌ها تمام این آمینواسید را مصرف کنند، پس دانشمندان متوجه می‌شوند که منبع تولید جما آمینوبوتیریک اسید را پیدا کرده‌اند. آن‌ها همچین تولیدکننده‌هایی را در سه گروه باکتری که شامل باکتریوزوئیدها می‌شود کشف کردند. آن‌ها به سرعت شروع به ثبت این پک باکتریایی یا محصولاتش را برای درمان اختلالات روانی، کردند.
از انتشار تحقیقات، این تیم همراه با تعدادی از پژوهشگران ویل کرنر که مشغول پژوهش بر روی اسکن‌های مغزی ۲۳ بیمار مبتلا به افسردگی بودند، گروهی تشکیل دادند. آن‌ها دریافتند که افرادی که دارای باکتروزوئیدهای کمتری‌اند الگوهای بیش فعالی قوی‌تری در قسمت جلوی پیشانی خود دارند، که برخی پژوهشگران این امر را علتی برای افسردگی‌های شدید می‌دانند. این تیم نتیجه هم‌کاری خود را همراه با کشف باکتری‌های تولید کننده جما آمینوبوتیریک اسید GABA در ۱۰ دسامبر سال ۲۰۱۸ در مجله Nature Microbiology منتشر کردند.
هولوبیوم بیشتر کشف کرد که در دستگاه گوارش موش باکتری‌های تولید کننده GABA وجود دارند که ممکن است سبب افزایش سطح مقدار GABA در مغز هم بشوند. و همینطور دریافتند که تولید کننده‌های GABA باعث کاهش علائم افسردگی در این‌ حیوانات می‌شوند. همچنین جک گیلبرت، اکولوژیست میکروبی و یکی از هم‌کاران استراندویتز در دانشگاه سن دیگو، مشغول تست کردن پتانسیل درمانی باکتری‌های تولید کننده‌ GABA در موش‌ها است. گروه او و هولوبیوم مشاهده کردند که موش های تحت درمان مدت زمانی طولانی‌تری بر روی یک سطح گرم و نامساعد می‌مانند که علتش احتمالا می‌تواند بخاطر وجود باکتری های تولید کننده GABA باشد که سبب آرامش آن‌ها می‌شوند. این یافته‌ها هنوز منتشر نشده‌اند اما آن‌ها گیلبرت را مجاب کردند که تحقیق کند ببیند آیا این باکتری‌های تولیدکننده می‌توانند اضطراب را در موش کاهش دهند یا خیر. وی می‌گوید: این امر کاملا واضح است که آن‌ها اثر کاهشی بر روی استرس دارند.
GABA برای رد شدن از سد خونی-مغزی و رسیدن به مغز بسیار بزرگ است، این سد یه دیوار محافظتی سلولیست که اندازه و انواع مولکول‌هایی که می‌توانند از رگ‌ها به مغز برسند را محدود می‌کند. در عوض GABA ممکن است از طریق عصب واگ یا اینتراندوکرین‌ها وارد عمل شوند. این سوال برای برخی محققان پیش آمده که چرا وجود باکتری‌ها مفید‌تر از مصرف داروهای تقویت کننده GABA است؟
اما استراندویتز معتقد است که این باکتری‌ها کاری بیش از تقویتGABA انجام می‌دهند. وی ختطر نشان کرد که آن‌ها ممکن است مولکول‌هایی تولید کنند که تاثیرات دیگری بر بدن و مغز داشته باشد در نتیجه سایر علائم افسردگی را برطرف می‌کنند.
‎آن بلاتکلیفی‌ها او و گیلبرت را پریشان خاطر نکرد. گیلبرت اظهار داشت: “اگر بتوانیم بدون هیچ عوارض جانبی تأثیر گذار باشیم، دلیلی برای عدم ادامه کار با آزمایشات بالینی نمی‌بینم.”
استرندویتس و هم‌کارانش در هولوبیوم ۳۰ باکتری نویدبخش و تولید کننده گابا، از جمله گونه‌های تحت آزمایشات گیلبرت شناسایی و رتبه بندی کردند. اکنون این شرکت در حال استخدام یک تولید کننده خارجی است تا مناسب‌ترین باکتری تولید کننده گابا برای تولید در مقادیر بسیار مناسب برای آزمایش در افراد را شناسایی کند. محققان امید دارند تا بررسی‌های نظارتی و اخلاقی را به موقع انجام دهند تا آزمایشات انسانی را از اوایل سال ۲۰۲۱ آغاز کنند. “استرندویتس می‌گوید:” ما توانسته این با چنین سرعتی پیشرفت کنیم، چرا که از میکروب شناسی خود آگاهی داریم. علائم ابتدایی هدف، بی‌خوابی و سندرم روده تحریک پذیر همراه با یبوست است.
در نهایت، هولوبیوم از این‌که آیا بهترین محصولات اش، تنها یک گونه باکتریایی، گروهی از گونه‌ها یا ترکیبی ساخته شده به دست باکتری است، مطلع نیست. استرندویتس می‌گوید: “در حال حاضر، حشرات زنده بهترین عمل‌کرد را دارند.”
وی اظهار داشت که یک کنسرسیوم از باکتری‌ها که طیف وسیع‌تری از گونه‌ها نسبت به پروبیوتیک‌های معمولی را شامل می‌شوند، تطبیق پذیرتر بوده و قادر به درمان چندین جنبه برای مثال افسردگی هستند.

باکتری روان گردان و بیماری زایی آن

چطور از ابتلا به این باکتری جلوگیری کنیم؟

هولوبیوم در حال حاضر بدنبال چیزی بیشتر از تولید کننده‌های GABA است.

هزاران نمونه جدید از باکتری‌های ایزوله شده در دفتر مرکزی هولوبیوم در حباب‌های شیشه‌ای منجمد نگه داری می‌شوند تا نوبت به کشف پنانسیل سایکوبیوتیکی آن‌ها برسد. استفن اسکولنیک که به تازگی وارد شرکت شده ایت می‌گوید: وقتی می‌بینیم هر دفعه که کسی مقاله جدیدی در رابطه با میکروبیوم‌ها منتشر می‌کند، در وهله اول از وجود آن نوع باکتری در اینجا مطمئن می‌شویم و بعد دوباره ازمایشاتش را انجام می‌دهیم.
ابزار کلیدی برای انجام این آزمایشات، شبیه ساز روده است، یک سری بالن شیشه ای که توسط لوله بهم متصل‌اند و چندین دریچه که بتوان از طریق آنها باکتری‌ها را به محیط اضافه کرد و بر روی آنچه درون دستگاه رخ می‌دهد نظاره‌گر بود. با اجازه دادن به یک میکروبیوم ساختگی باکتری برای رشد جداگانه از سایر ترکیبات باکتریایی، مثلا گاهی اوقات با سلول‌های پستاداران ترکیب شوند، محققان می‌توانند باکتری‌های ایزوله شده جدید را کشف و محصولاتش را بررسی کنند. اگر دانشمندان به نتیجه‌ای برسند، سریعا به فکر توسعه محصولات دیگر می‌افتند.
اسکولنیک پیشگام دریافت حق ثبت اختراعی برای هولوبیوم با استفاده از کیوئن برای بهبود وضعیت روانی شد، کیوئن یک نوع مولکول شبه ویتامین است که تنها توسط برخی میکروب‌های خاص روده تولید می‌شود. بدن از کیوئن برای ساخت انتقال دهنده‌های عصبی چون دوپامین، سروتونین و ملاتونین استفاده می‌کند. این‌که اضافه کردن خود کیوئن یا تولیدکننده‌هایش را به روده افراد برای درمان بیماری‌های روانی می‌تواند موثر باشد یا خیر هنوز مشخص نیست اما استراندویتز بسیار از این فرضیه استقبال کرده‌است.
زیست شناس امریکایی، ایلین شائو، اظهار دارد که بسیار حیرت آورست که شاهد پیشرفت عظیمی در زمینه میکروبیوم‌های روده-مغزی هستیم. او مانند استراندویتس بسیار علاقه‌مند به این زمینه است، و با تاسیس دو شرکت به توسعه و پیشرفت درمان‌های میکروبی برای برخی اختلالات مانند اوتیسم و صرع، کمک فراوان کرده است.
برخی دیگر از پژوهشگران می‌ترسند که با تاسیس این شرکت‌ها، به علم ضربه وارد کنند. طبق گفته نایت، سرمایه گزاران ریسک پذیر در حال تامین بودجه شرکت‌های نوپای دانش بنیانی هستند که به هر طریقی در حال توسعه درمان‌های مبتنی بر میکروب‌ها هستند. وی افزود: برخی مفاهیم و زمینه‌ها بسیار امیدوارکننده هستند و برایشان شواهد کافی وجود دارد اما برخی دیگر چنین نیستند و همچنان هزینه برند. نایت می‌گوید سرمایه‌گزاران بیماران مشتاق را مانند یک فرصت می‌بینند. ریس می‌گوید که تقریبا هر روز از افراد افسرده جویای کمک ایمیل دریافت می‌کند.
داروهای میکروبی لزوما از لحاظ استاندارد شبیه به داروهای معمولی نیستند. برای این‌که بتوانیم دارویی را به بازار عرضه کنیم باید با انجام آزمایشات بالینی، اثر بخشی آن را در برابر بیماری‌های خاص ثابت کنیم تا به تایید سازمان غذا و دارو ایالات متحده و یا معادل آن در سایر کشورها برسد. بیشتر درمان‌های میکروبیوم در قالب محصولات پروبیوتیک به بازار عرضه شده‌اند که در ایالات متحده حداقل، نظارت بر روی این محصولات بسیار کم است. هولوبیوم در حال حاضر، بر روی تولید هر دو محصول تمرکز دارد.
این زمینه همچنان با سوال‌های مهم و قابل توجهی رو به رو است. زیست شناس بئاتریس پنالاور می‌گوید که درکنار ماهیت همبستگی بسیاری از پژوهش‌ها و سوالی که پیش می‌آید این است که آیا پژوهش های حیوانی برای انسان هم قابل ترجمه است با وجود این‌که میکروبیوم انسانی بسیار پیچیده است. وی افزود برای پیش بینی تاثیرات بر روی افراد هر جامعه میکروبی لازم است تا تئوری‌ها و مدل‌های جدیدی ساخته شود.


با وجود تمام موانعی که وجود دارد، گاوریش امید دارد که سویه‌هایی که در محفظه‌های بی‌هوازی هستند می‌توانند راه درمانی باشند. به هرحال، او می‌گوید که ارتباط بین میکروب‌های روده و مغز انسان ریشه تکاملی عمیقی دارند. “من عمیقا باور دارم که شما می‌توانید تلاش یک میلیون سالیه باکتری‌های روده را برای کمک به انسان‌ها آماده کنید.”
گاوریش
تصحیح: ۱۱ مه ، ۱۱ صبح
این مقاله دوباره ویرایش شده است تا روشن سازد که کیوئن یک مهارکننده تولید انتقال دهنده‌های عصبی نیست و تولید کننده‌های GABA نه مصرف کننده هایش، به کاهش عوامل افسردگی کمک می‌کنند.

گردآورنده: فاطمه سعیدیان
مترجم: سیده شیما حسینی
ویراستار: نازنین زهابی

Reference:
Maria Ninova & Katalin Fejes Tóth, 2020, New players in piRNA pathway, https://www.nature.com/articles/s41594-020-0484-7

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *