واریانت دلتا

۷ نکته ای که باید درباره نوع دلتا ویروس کرونا بدانید

در حالی که موارد ابتلا به COVID-19 از ابتدای سال تاکنون به میزان قابل توجهی کاهش یافته است ، ویروس کرونا همچنان در ایالات متحده در حال گردش است و یک سویه جدید جای خود را باز می کند.

Andrew Pekosz،استاد میکروب شناسی مولکولی و ایمونولوژی در دانشکده بهداشت عمومی جان هاپکینز بلومبرگ، می گوید:

((همه ویروس ها توانایی جهش یافتن را دارند و اغلب جهش می یابند. اما وقتی جهش باعث می شود ویروس رفتار خود را تغییر دهد – شاید ویروس مسری یا کشنده تر از نسخه های قبلی شود – به عنوان یک نوع طبقه بندی می شود.))

سازمان بهداشت جهانی(WHO) انواع ویروس کرونا Delta را با حروف یونانی نامگذاری می کند.

در اینجا آنچه شما باید در مورد آن بدانید آورده شده است.

۱- دلتا به سرعت در حال گسترش است.

چیزی که عامل دلتا را از سایر گونه های ویروس کرونا جدا می کند، سرعت انتشار آن است.

طبق داده های مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، فقط در طی چند ماه، نوع دلتا از عدم وجود در ایالات متحده به تشکیل اکثر موارد جدید COVID-19 تبدیل شد.

در بعضی از مناطق کشور، تقریباً سه چهارم عفونتهای جدید را به عهده دارد.

این الگویی است که در سایر کشورها نیز وجود دارد – به ویژه هند، جایی که برای اولین بار دلتا شناسایی شد و انگلستان ، که همچنین نوع غالب است.

پكوز می گوید: “به محض ورود [نوع دلتا] به یك كشور، سیر صعودی واقعی آغاز می شود و سرانجام به ویروس غالب یا حداقل بیشتر ویروس در آن كشور تبدیل می شود.”

بنابراین این به ما می گوید که چیزی در مورد این ویروس وجود دارد که باعث انتقال راحت تر آن در جمعیت می شود، زیرا شروع به کار در [انواع دیگر] است و هنوز هم می تواند از نظر تعداد از آنها پیشی بگیرد.

۲- دلتا ممکن است علائم مختلفی ایجاد کند.

برخی گزارش ها حاکی از آن است که سویه دلتا می تواند علائم متفاوتی نسبت به انواع دیگر ایجاد کند.

یک مطالعه در انگلیس که علائم COVID-19 را از طریق برنامه ردیابی می کند، از زمان شروع سلطه در دلتا، تغییر در علائم بالاترین رتبه را گزارش کرد.

علائم شبیه سرماخوردگی، از جمله سردرد، آبریزش بینی و گلودرد، در حالی که علائم سنتی COVID-19 – از دست دادن بویایی، تنگی نفس، تب و سرفه مداوم – از آن زمان به پایین حرکت کرده است و گزارش پزشکان در ایالات متحده روند مشابهی را نشان می دهد، به ویژه در مناطقی که بالاترین میزان موارد دلتا را دارند.

یک توضیح ممکن برای لرزش در علائم: لیزا گرالینسکی، استادیار اپیدمیولوژی در دانشگاه بهداشت عمومی جهانی دانشگاه کارولینای شمالی، می گوید افراد جوانتر نسبت به افراد مسن کمتر به بیماری شدید ناشی از ویروس کرونا مبتلا می شوند؛ همچنین کمتر واکسینه می شوند.

حدود ۷۸ درصد آمریکایی های ۶۵ سال و بالاتر کاملاً واکسینه شده اند، در حالی که حدود ۸ درصد افراد ۱۸ تا ۲۴ ساله و حدود ۲۰ درصد جوانان ۲۵ تا ۳۹ ساله کاملاً واکسینه شده اند.

گرالینسکی خاطرنشان می کند، این سوال وجود دارد که آیا مجموعه علائم جدید “چیزی است که بیشتر ذاتی این نوع باشد که در حال افزایش است؟”

“من فکر نمی کنم ما هنوز اطلاعات کافی برای آگاهی واقعی از آن را داشته باشیم.”

واریانت دلتا

۳- این نوع عامل می تواند مقصر بیماری شدید در برخی جوامع باشد.

وفا الصدر،M.D.، استاد اپیدمیولوژی و پزشکی در دانشگاه کلمبیا می گوید، شواهد مستدلی وجود ندارد که نشان دهد کشنده تر از نوع ویروس کرونا است.

اما راشل والنسكی مدیر CDC در یك جلسه توجیهی در اول ژوئیه اظهار داشت كه این عامل می تواند مقصر افزایش بستری شدن در بیمارستان ها در برخی از جوامع با نرخ واكسیناسیون COVID-19 پایین باشد.

اطلاعات CDC نشان می دهد که پذیرش های جدید بیمارستان COVID-19 بین هفته ۱۶ ژوئن و هفته ۲۳ ژوئن در ایالات متحده کمی افزایش یافته است.

سنبله ها به ویژه در مناطقی که نوع دلتا به طور گسترده تری در گردش است، قابل توجه بودند.

۴- واکسن های COVID محافظت شدیدی در برابر دلتا ایجاد می کنند.

گرالینسکی می گوید، نوع دلتا “کمی از پاسخ ایمنی بدن که پس از واکسیناسیون ایجاد می شود، طفره می رود.

” حتی در این صورت، تطبیقی برای واکسن های مجاز نیست، که به گفته کارشناسان سطح بالایی از محافظت در برابر دلتا و سایر انواع موجود در ایالات متحده را فراهم می کند.”

انواع نگرانی در ایالات متحده:

آلفا (B.1.1.7)

بتا (B.1.351)

گاما (P.1)

دلتا (B.1.617.2)

به گفته CDC، به نظر می رسد این گونه ها نسبت به سایر گونه های ویروس کرونا به راحتی گسترش می یابند.

CD می گوید، سهولت انتقال ممکن است منجر به موارد بیشتری از COVID-19 شود که باعث فشار بیشتری بر منابع مراقبت های بهداشتی می شود و منجر به بستری شدن در بیمارستان ها و احتمالاً مرگ های بیشتر می شود.

آنتونی فاوسی، مدیر انستیتوی ملی آلرژی و بیماری های عفونی، با اشاره به تعداد انگشت شماری از مطالعات جدید، در جلسه توجیهی اخیر گفت که پس از هر دو دوز، واکسن mRNA از Pfizer-BioNTech حدود ۸۰ درصد در جلوگیری از عفونت از دلتا موثر است.

۸۸ درصد در پیشگیری از بیماری علامتی و ۹۶ درصد در جلوگیری از بستری شدن در بیمارستان ناشی از دلتا موثر است.

با این حال، داده های جدید خارج از اسرائیل میزان کمتری از اثربخشی را نشان می دهد – حدود ۶۴ درصد محافظت در برابر عفونت و ۹۳ درصد محافظت در برابر بیماری های جدی و بستری شدن در بیمارستان.

واکسن Moderna همچنین از فناوری mRNA استفاده می کند و در مطالعات قبلی میزان کلی اثر بخشی مشابه Pfizer-BioNTech را نشان داده است.

Pekosz می گوید: کلید این محافظت واکسیناسیون کامل است؛ او می گوید: “اگر فقط یکی از عکس های mRNA خود را گرفته اید، در آنجاست که واقعاً می توانید ببینید نوع دلتا قادر به فرار از برخی از این پاسخ های ایمنی است.”

در حقیقت، مشخص شد که یک دوز واکسن های دو دوز mRNA فقط ۳۳ درصد در پیشگیری از بیماری علامت دار ناشی از نوع دلتا در یک تحقیق پیش از خارج از انگلیس موثر است.

Pekosz می گوید:”بنابراین اگر پاسخ ایمنی قوی خوبی ایجاد کرده اید که توسط هر دو دوز واکسن mRNA ایجاد شده باشد، باید در جای خوبی باشید.”

اما اگر فقط تا حدی ایمنی دارید

اگر در این بین هستید دوزها را دریافت کنید یا اگر دوز اول را مصرف کردید و تصمیم گرفتید از دوز دوم صرف نظر کنید – پس در منطقه ای هستید که واکسن ممکن است از شما در برابر سویه های قدیمی محافظت کند، اما ممکن است ایمنی کافی برای محافظت در برابر نوع دلتا نباشد.”

جانسون بیانیه ای را در تاریخ ۱ ژوئیه منتشر كرد و خاطرنشان كرد كه واكسن یك تكه ای آن “فعالیت پایدار و شدیدی را علیه نوع دلتا و سایر ویروسهای بسیار شایع SARS-CoV-2 ایجاد می كند.”

مطالعات حاوی این داده ها در حال حاضر برای انتشار ارسال می شوند.

ساعاتی قبل از اعلامیه J & J ، فاوسی گفت منطقی است که فرض کنیم اثر واکسن J & J با واکسن AstraZeneca برابر است که از همان فناوری بردار ویروسی استفاده می کند.

واکسن AstraZeneca،که مجاز به استفاده در ایالات متحده نیست، نشان داده شده است که ۶۰ درصد در جلوگیری از عفونت و ۹۲ درصد در جلوگیری از بستری شدن در بیمارستان ناشی از نوع دلتا موثر است.

متخصصان دقیقاً قدرت و مدت زمان این واکسن ها – خصوصاً در جمعیت آسیب پذیرتر – را تحت نظر دارند.

Pekosz هنوز نیازی به یک کمپین تقویت ملی نمی بیند اما می گوید که “از جمعیت بسیار آسیب پذیر ممکن است خواسته شود که وارد شوند و یک تقویت کننده متشکل از نوع دلتا یا شاید نسخه بعدی را که ارائه می دهد خارج از حوزه است.” توسط ، فقط برای اطمینان از حفظ آن سطح از مصونیت. “

۵- ممکن است هنوز بخواهید ماسک خود را دستی نگه دارید.

طبق راهنمای CDC که در اواسط ماه مه صادر شد، افراد واکسینه شده کاملاً دیگر در بیشتر شرایط نیازی به ماسک زدن ندارند.

هیچ واکسنی در جلوگیری از عفونت یا بیماری ۱۰۰ درصد موثر نیست و با ابتلا به یک ویروس بسیار قابل انتقال در تعدادی از جوامع در سراسر کشور، کمی احتیاط اضافی منطقی به نظر می رسد، Pekosz می گوید: “اگر می دانید که در شرایطی هستید که شما با افرادی که ممکن است ناقل ویروس باشند در تماس خواهید بود، همیشه بهتر است که یک لایه محافظ دیگر مانند ماسک یا برخی از فاصله های اجتماعی داشته باشید.”

شهرستان لس آنجلس اخیراً توصیه کرده است که ساکنان آن، بدون در نظر گرفتن وضعیت واکسیناسیون، از ماسک در محیط های عمومی داخل منزل استفاده کنند ” تا زمانی که ما بهتر بفهمیم که نوع دلتا چگونه و به چه کسانی گسترش می یابد” این منطقه شاهد افزایش موارد جدید COVID-19 بوده که احتمالاً مربوط به دلتا است.

تیموتی بروور، استاد پزشکی و اپیدمیولوژی در دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA)، می گوید هیچ شواهد خوبی وجود ندارد که نشان دهد افراد واکسینه شده هنگام حضور در خانه باید ماسک بزنند، اما “احتمالاً منطقی است که وقتی خارج از خانه و اطراف آن هستید، ماسک بزنید.”

افراد دیگر، خصوصاً اگر نمی توانید از نظر جسمی فاصله بگیرید.”او هنوز هم در فروشگاه مواد غذایی ماسک زده و می گوید اگر به یک مراسم بزرگ داخل منزل “مثل کنسرت یا سالن سینما” برود، همین کار را می کند.

مشخص نیست که آیا سایر جوامع از شهرستان L.A پیروی می کنند و دستورالعمل های جدیدی برای ماسک ارائه می دهند.

در این میان، به گفته کارشناسان، به آنچه در منطقه شما اتفاق می افتد توجه کنید.

اگر میزان واکسیناسیون در جایی که هستید زیاد باشد، خطر کمتری وجود دارد.

الصدر می گوید: “هرچه بیشتر در معرض واکسیناسیون قرار نگیرید، احتمال ابتلا افزایش می یابد.”

این را بخاطر بسپارید، همانطور که در این تابستان سفر می کنید – به ویژه با توجه به اینکه بیش از یک سوم ایالات ایالات متحده طبق داده های CDC واکسیناسیون زیر ۳۰ درصد دارند.

Pekosz می گوید: “اگر خطر افزایش یابد، چرا كاری برای كمك به این خطر انجام نمی دهید؟ استفاده از ماسك راه حل ساده ای است”.

واریانت دلتا

۶- دلتا آخرین گزینه برای ظهور نخواهد بود.

واکسیناسیون نه تنها به جلوگیری از عفونت و بیماری از نوع دلتا و سایر موارد موجود در آن کمک می کند (در حال حاضر چهار “نوع نگرانی” در ایالات متحده وجود دارد)، بلکه واکسیناسیون به جلوگیری از ظهور انواع جدید و بالقوه خطرناک تر نیز کمک می کند.

دلیل این امر آن است که هر بار ویروس به سمت شخص جدیدی پرش می کند، احتمال جهش آن بیشتر می شود.

الصدر می گوید: “اما اگر چرخه انتقال را بشكافیم و تعداد عفونت ها را در یك جامعه كاهش دهیم، این بهترین دفاع در برابر تحول و توسعه این گونه های جدید است.”

۷- هوشیار باشید ، نگران نباشید.

الصدر می گوید، گرچه نوع دلتا به سلطه رسیده است، “هیچ دلیلی برای هشدار وجود ندارد” – به خصوص از آنجا که واکسن ها می توانند مردم را از عفونت محافظت کرده و از بیماری های جدی پیشگیری کنند.

“این مهم است. من نمی خواهم مردم در این مورد کاملاً وحشت زده شوند.”

توصیه کارشناسان: اگر قبلاً واکسینه نشده اید، و اگر در یک سری دو دوزه عکس دوم را تحمل می کنید، برگردید و آن را کامل کنید.

همچنین، اگر بیمار هستید، در خانه بمانید – حتی اگر واکسینه شوید، UCLA’s Brewer می گوید:“و به یاد داشته باشید که پس از بیرون بودن دستان خود را بشویید و سعی کنید فاصله فیزیکی خود را حفظ کنید.”

سرانجام، الصدر می گوید: “از قضاوت خود استفاده کنید.”

“اگر در میان جمعیتی هستید که احساس ناراحتی در شما ایجاد می کند، به ویژه هنگامی که نمی دانید افراد واکسینه شده اند یا نه، احتیاط است که برای محافظت از خود ماسک بزنید.”

الصدر می افزاید: انجام این کار همچنین از دیگران در اطراف شما محافظت می کند، در صورت آلوده شدن و ندانسته انتقال آن.

گردآورنده: ریحانه قنبری

مترجم : زهرا ترابی

منبع: aarp

منابع تصاویر: racgp / business standard

 

همچنین بخوانید: رقابت کرونا ویروس های جهش یافته

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *