روده

مهمانان فرصت‌طلب روده

باکتری‌های روده ممکن است شاخص خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ باشند.

آیا عامل اصلی ایجاد سرطانی شدن پولیپ روده تنها باکتری‌ها هستند؟

مطالعه‌ای که امروز در مجله Cell Host & Microbe منتشر شد، نشان داد که افزایش حضور برخی از باکتری‌ها در بیوم روده، احتمال بیشتری برای سرطانی شدن پولیپ روده بزرگ را نشان می دهند. اما آیا می‌توان گفت عامل اصلی ایجاد این سرطان‌ها تنها باکتری‌ها هستند؟

 ویلیام دپائولو، در تحقیقات خود، استادیار دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن، ۴۰ بیمار را که تحت کولونوسکوپی معمولی قرار گرفته بودند و بیوپسی نزدیک پولیپ‌ها برای آنها انجام شده بود، شناسایی کرد تا باکتری‌های موجود در سطوح  روده افراد سالم را در مقایسه با بیمارانی که پولیپ بودند، تشخیص دهد. همه بیماران بین ۵۰ تا ۷۵ سال سن داشتند و ۶۰ درصد آنها زن بودند.

افزایش بروز سرطان روده بزرگ یک نگرانی عمده برای سلامتی است، اما اطلاعات کمی در مورد تاثیر و نقش میکروبیوتای مرتبط با پولیپ‌های پیش سرطانی وجود دارد.

 دانشمندان دریافتند که یک باکتری رایج به‌نام، Bacteroides fragilis غیر انتروتوکسیژنیک، در بیوپسی مخاط بیماران مبتلا به پولیپ افزایش یافته است. این تحقیقات همچنین امضاهای میکروبی متمایزی را تشخیص داد که بیماران مبتلا به پولیپ را از افرادی که پولیپ ندارند، تشخیص می‌داد و نشان داد بین میزان B. fragilis در نمونه‌ها و التهاب پولیپ های کوچک ارتباط وجود دارد.  با بررسی دقیق‌تر، محققان دریافتند که B. fragilis از بیماران مبتلا به پولیپ در مقایسه با B. fragilis از افراد عاری از پولیپ، در ایجاد التهاب متفاوت است.

چه زمانی ممکن است میکروبیوم یک پولیپ را به سمت سرطانی شدن پیش‌ببرد؟

اکثر مردم به سرطان پیشرفته کولورکتال به ارتباط این بیماری با میکروبیوم فکر می‌کنند، اما تعیین اینکه آیا میکروبیوم تغییر کرده‌است و چه زمانی تغییر کرده‌است، دشوار است.  بنابراین با نگاه اولیه‌ای به این بیماری، این سوال پیش می‌اید که: چه زمانی ممکن است میکروبیوم یک پولیپ را به سمت سرطانی شدن ببرد. وقتی مردم به میکروبیوم و نقش آن در بیماری فکر می‌کنند، اغلب به تغییرات در جایی فکر می کنند که باکتری‌های بالقوه خطرناک بر آن غلبه می‌کنند. آنچه داده‌ها نشان می‌دهد این است که برای زنده ماندن در محیطی که تغییرات متابولیکی و التهابی در آن در حال رخ دادن‌ است، یک روده معمولاً سالم و باکتری‌های مرتبط، ممکن است به گونه‌ای سازگار شوند که باعث می‌شوند به جای سرکوب، به التهاب کمک کنند.

سرطان کولورکتال، سومین علت اصلی سرطان در ایالات متحده

به نظر می‌رسد که پولیپ‌ها در همان نواحی روده بزرگ به طور مکرر ایجاد می‌شوند و دانشمندان این نظریه را مطرح کردند که در واقع غربالگری‌های جدید برای سرطان روده بزرگ می‌تواند به دنبال باکتری‌های کلیدی ساکن روده باشد و مقادیر این گونه خاص از B. fragilis  قبل از پولیپ‌های سرطانی ایجاد می‌شوند.  سرطان کولورکتال سومین علت اصلی سرطان در ایالات متحده است و میزان بروز آن در افراد جوان بیشتر است.  اگر برای آزمایش میکروب‌ها غربالگری وجود داشته باشد، قبل از ظاهر شدن پولیپ، می‌تواند یک عامل کلیدی برای کاهش این میزان باشد.

گام بعدی تحقیقات این است که این مطالعه را به ۲۰۰ بیمار گسترش دهند تا مشخص شود آیا از نمونه مدفوع به عنوان جانشین بیوپسی مخاط می‌توان استفاده کرد یا خیر.

روده

شرح عکس: باکتری Bacteroides fragilis

نویسنده: نگین‌عرب‌زاده

ویراستار:مونا اکبری احمدآبادی

منبع:

sciencedaily

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *