پیوند کلیه چگونه انجام میشود

عمل پیوند کلیه و مشکلات آن..چگونه میتوان عمل پیوند کلیه را کاهش داد؟؟انواع راه های بافت برداری!!پژوهش های لازم!!بهترین نوع بافت برداری!!درمان با سلول های بنیادی!!چگونه سلول های بنیادی برای یافتن مشکلات کلیوی جمع آوری میشود؟؟

چگونه میتوانیم عمل پیوند کلیه را کاهش دهیم؟؟و راه های بافت برداری چیست و بهترین راه راه آن چیست؟؟

‍ کاهش عمل پیوند کلیه با سلول های بنیادی ادرار !

پژوهشگران آلمانی متوجه شدند که می توان با جمع آوری سلول های بنیادی کلیه از ادرار ، عمل پیوند کلیه را کم نمود.

پیوند کلیه چگونه انجام میشود

آیا عمل پیوند کلیه بهترین و مناسبترین راه است؟

عموما عمل پیوند عضو آخرین اقدامی است که برای افراد دارای مشکلات کلیوی صورت می گیرد. شایان ذکر است که این عمل برای اهدا کنندگان بسیار دشوار بوده و بسیار تهاجمی می باشد.

درمان با سلول های بنیادی و مشکلات آن!

یکی از گزینه های پزشک ها درمان بیماری‌های کلیوی با سلول‌های بنیادی می باشد، اما فراهم آوردن این روش هم مستلزم “بافت‌برداری” بوده.

سلول های بنیادی

بهترین راه جمع آوری سلول های بنیادی!

پژوهشگران به تحقیق و دریافت سلول‌های بنیادی کلیه از نمونه‌های ادرار اقدام نموده اند. این عمل روشی بسیار آسان برای دریافت سلول‌های بنیادی به شمار می‌آید و به دلیل قابلیت های ترمیمی فوق العاده ی سلول‌های بنیادی، می‌توانند به عنوان راهی برای بهبود آسیب‌ها و یا حتی مبارزه با بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرند.

نمونه برداری از کلیه

به همین منظور ، پژوهشگران دانشگاه “دوسلدورف” آلمان روشی غیرتهاجمی را برای جمع‌آوری کردن این سلول‌های بنیادی کلیوی از ادرار را مورد بررسی قرار دادند.

اساسا برای جمع‌آوری کردن سلول‌های بنیادی باید ” بافت‌برداری” انجام شود ولی تحقیقات پیش از این مشخص کرد که تعداد زیادی از این سلول‌ها از طریق ادرار از بدن خارج می گردند.

به همین منظور ، پژوهشگران دانشگاه “دوسلدورف” آلمان روشی غیرتهاجمی را برای جمع‌آوری کردن این سلول‌های بنیادی کلیوی از ادرار را مورد بررسی قرار دادند.

اساسا برای جمع‌آوری کردن سلول‌های بنیادی باید ” بافت‌برداری” انجام شود ولی تحقیقات پیش از این مشخص کرد که تعداد زیادی از این سلول‌ها از طریق ادرار از بدن خارج می گردند.

پژوهشی درباره جمع آوری سلول های بنیادی!

در این پژوهش جدید، پژوهشگران از ۱۰ نفر مرد و زن در سنین متفاوت ، نمونه‌های ادراری را جمع آوری کردند و “سلول‌های کلیوی مشتق شده از ادرار”(UdRPCs) را از نمونه‌ها دریافت نمودند.

این پژوهشگران متوجه شدند که این سلول‌ها قادر هستند به انواع سلول‌های کلیوی مختلف متمایز شده و نشانگرهای سلول‌های بنیادی کلیه را بیان نمایند.

محققین این پروژه ی تحقیقاتی عنوان کردند که به نظر می‌رسد سلول‌های “UdRPCs” دارای شباهت‌هایی با سلول‌های بنیادی موجود در مایع آمنیوتیک و مغز استخوان هستند. افزون بر آن، این پژوهشگران توانستند سلول‌های استخراج شده ی بنیادی از ادرار را به شکل دیگری از سلول‌ها که به نام “IPSCs” معروف هستند، تغییر دهند. که
سلول‌های “IPSCs” هم مجددا برای ساخت سلول‌هایی دیگر در بدن مورد استفاده قرار می گیرند.

این پژوهشگران عقیده دارند که کار تحقیقاتی آن‌ها منجر به ایجاد روش درمانی جدید برای بیماری‌های کلیوی در آینده خواهد بود.

و به این طریق، به جای اینکه بیماران کلیوی در انتظار اهدا کننده کلیه برای خود و عمل پیوند عضو باشند، برای درمان این بیماران می‌توان فقط با نمونه ادرار، سلول‌های بنیادی جدید را کشت داده و سپس آن‌ها را برای ترمیم بافت‌های آسیب دیده به اعضای بدن بیمار منتقل کرد.
🔰IPSCs یا Induced pluripotent stem cells:
سلولهای بنیادی پرتوان القا شده که به عنوان سلولهای iPS یا iPSC نیز شناخته می شوند، نوعی سلول pluripotentstem است که می تواند مستقیماً از یک سلول سوماتیک تولید شود.

منبع: مجله Scientific Reports
گردآوری: فاطمه علی زاده

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *