راهبرد اروپایی ها از کنترل چربی، برای سطوح کلسترولی عبارت «هرچه کمتر بهتر» میباشد.

برای جلوگیری از بیماریهای قلبی و عروقی، باید میزان کلسترول لیپوپروتئین کم چگال (LDL)، به ویژه در بیماران در معرض خطر، تا حد ممکن کاهش یابد.

بیماری قلبی
بیماری قلبی

برای جلوگیری از بیماریهای قلبی و عروقی، باید میزان کلسترول لیپوپروتئین کم چگال (LDL)، به ویژه در بیماران در معرض خطر، تا حد ممکن کاهش یابد. این یکی از پیامهای اصلی انجمن قلب و عروق و آترواسکلروز اروپا در ارتباط با دیس لیپیدمی است، که امروزه به صورت آنلاین در مجلهی قلب و عروق اروپا و در وب سایت ESC منتشر شده است.

هرساله، بیماری قلبی و عروقی(CVD)، مسئول بیش از چهارصد میلیون مرگ و میر در اروپا است. شریانهای مسدود شده، معروف به آترواسکلروتیک CVD، نوع اصلی این بیماری است. دستورالعملها توصیه هایی را برای کاهش خطر ابتلا به CVD آترواسکلروتیک، از طریق شیوه ی زندگی و دارو ارائه میدهند.

پروفسور کولین بایگِنت، رئیس امور راهبردی و مدیر واحد تحقیقات سلامت جمعیت دانشگاه آکسفورد انگلستان، عنوان کرد:« اکنون شواهد زیادی در زمینه ی آزمایشهای تجربی، اپیدمیولوژیکی، مطالعات ژنتیکی و آزمایشهای تصادفی بالینی وجود دارد؛ که نشان میدهد، سطح بالای کلسترول LDL، یک دلیل مهم در ارتباط با حمله ی قلبی و سکته ی مغزی است. کاهش سطح LDL، صرف نظر از غلظت پایه، میزان خطر را کاهش میدهد. این بدان معنا است که، افرادی که در معرض خطر بسیار بالای حمله ی قلبی یا سکته ی مغزی هستند، حتی اگر میزان پایین تری از حد متوسط کلسترول را دارند، کاهش کلسترول میتواند موثر واقع گردد».

محدوده ی پایین تر برای سطوح کلسترول LDL، که به عنوان خطر تلقی شود، وجود ندارد. این دستورالعمل ها برای اطمینان از داروهای در دسترس همانند: (استاتین، استاتیب، مهارکننده های PCSK9)، که به طور موثر برای پایین آوردن سطوح کلسترولی افرادی که در معرض خطر هستند، فرض شده است. به چنین بیماران توصیه می گردد، که هم به سطح کلسترولی LDL هدف و نیز به حداقل کاهش نسبی ۵۰% دست یابند.

پروفسور فرانسوا ماچ، مدیر امور راهبردی و رئیس بخش قلب و عروق بیمارستان دانشگاه ژنو سوئیس
گفت:« استاتینها، به خوبی تحمل میشوند؛ عدم تحمل استاتین ها امری غیر معمول است. اکثر بیماران میتوانند رژیم استاتینی بگیرند. استاتین ها عوارض جانبی اندکی دارند؛ و این عوارض جانبی شامل: افزایش خطر ابتلا به دیابت است و نیز به ندرت ممکن است باعث بیماریهای عضلانی گردند.

اما فواید استاتین ها بسیار مهم تر از خطر آن ها حتی در میان افرادی که در معرض خطر کم CVD آترواسکلروتیک هستند، میباشد. با این وجود، در زنان قبل از یائسگی به ویژه در دوران بارداری یا زنانی که جلوگیری کافی از باردارشدن ندارند، توصیه نمیگردد. پروفسور کاتاپانو گفت:« اگرچه، زمانی که این داروها در سه ماه اول بارداری به طور ناخواسته استفاده شوند، ناهنجاری های جنینی را نشان ندادهاند؛ اما زنان نیازمند به استاتین باید در هر دورهای که احتمال باردارشدن را دارند، از مصرف آن بپرهیزند؛ زیرا، هیچ مطالعه ی رسمی برای تعمیم به این سوال انجام نشده است.»

شواهد نشان میدهند که استاتین درمانی در بیماران بالای هفتاد و پنج سال محدودتر است؛ اگرچه، کاربرد آن، هنوز به دلایل فواید آن پابرجاست. دستورالعمل ها هنگام تصمیم گیری این که استاتین ها در افراد هفتاد و پنج سال یا بالاتر مناسب هستند یا نه، توصیه میکنند که مواردی همچون: میزان خطر، سطح پایه کلسترولLDL، وضعیت سلامتی و خطر برهمکنش های دارویی را در فرد مدنظر قرار دهید.

بازبینی در مورد دستهبندی میزان خطرات انجام شده است؛ که بنا بر آن بیمارانی که مبتلا به CVD آسکلروتیک، دیابت با هدف آسیب رسانی به بافت، هیپرکلسترولمیا خانوادگی و بیماری مزمن کلیوی هستند، همگی، تحت عنوان خطرات بالا دسته بندی میشوند ( بنابراین، درمان سخت برای کاهش کلسترول توصیه میگردد). اهداف درمانی برای یک دسته از خطرات خاص، صرف نظر از اینکه بیماران دچار حمله ی قلبی یا سکته ی مغزی شدهاند، اعمال میگردد.
از سال ۲۰۱۶ شواهد، راهبردهایی را پیشنهاد میکنند، که افزایش LP(a)، علت بیماری CVDآترواسکلروتیک است؛ و بیمارانی که سطح LP(a)، بالاتری دارند، در طول زندگی میتوانند خطرات سکتهی قلبی و مغزی مشابهی با افرادی که هایپرکلسترولمیا خانوادگی دارند، داشته باشند. از این رو، LP(a) تا حد زیادی از نظر ژنتیکی
تعیین میشود و توصیه میگردد که حداقل یک بار در بزرگسالی اندازه گیری شود. پروفسوربایگِنت گفت:« این ارزیابی باید حدود چهل سالگی باشد تا افراد قبل از اینکه حملات قلبی یا سکته ی مغزی داشته باشند شناسایی گردند.»

مکمل های روغن ماهی ( به ویزه اتیل ایکوزاپنتانوئیک) به همراه استاتین درمانی برای بیماران مبتلا به هایپرگلیسریدمی توصیه می گردد. در این بیماران مکمل ها، خطر حوادث مربوط به آترواسکلروتیک را، از جمله حملات قلبی و سکتهی مغزی را تا حدود یک چهارم کاهش میدهند. راهبردها از رویکرد مادامالعمر، در معرض قرار گرفتن خطر بیماری قلبی و عروقی حمایت میکنند؛ و این بدان معنا است که ، افراد در هر سن و سطح خطری باید برای اتخاذ و حفظ یک سبک زندگی سالم ترغیب شوند. پروفسور ماچ اظهار داشت:« از جمله نیازهای اصلی این مسئله می توان، رژیم غذایی سالم، پرهیز از استعمال دخانیات و ورزش منظم را یادآور شد. هیچ مدرکی مبنی بر جلوگیری مکمل روغن ماهی، از اولین حملات قلبی و سکته های مغزی وجود ندارد. بنابراین، ما آنها را به افراد سالم توصیه نکردیم.

منبع : انجمن قلب و عروق اروپا