اسرار تلومراز!! درباره تلومراز چه میدانید؟؟

تلومراز

درباره تلومرازچی میدانید؟؟

تلومراز نوعی آنزیم و یک ریبونکلئوپروتئین درون سلولی است، که سبب حفظ طول تلومر و مانع از کوتاه شدن آن میشود، همچنین باعث ادامه یافتن تقسیمات سلولی در برخی از سلول های سوماتیکی میشود.
ارتباط بین تلومر و تلومراز می تواند در پیشگیری از فرایند پیری، سندرم های پیری و بیماری های وابسته به پیری کمک های سودمندی نماید.

آسیب به DNA وپیری سلول ها

ساختمان تلومراز

تلومر در ساختار انتهایی کروموزوم یوکاریوت ها می باشد، که از تکرار توالی پشت سر هم (TTAGGG) تشکیل شده است.

ساختار سه بعدی تلومراز

 

تلومرازچه کاری انجام می دهد؟

وظیفه اصلیوظیفه اصلی آن حفاظت و پایداری از انتهای کروموزوم و جلوگیری از نوآرایی، شکست الحاق انتهایی و تجزیه و تخریب آن می باشد.

عملکرد تلومراز

در اغلب سلول هاى سوماتيکی بر اثر تقسیمات متوالی سلول، طول توالی تلومرى کاهش می يابد، وقتی که این اتفاق می افتد؛ یک سری سیگنال درون سلولی فعال می شود که در پی آن چرخه سلولی متوقف و مرگ برنامه ریزی شده رخ می دهد.
درواقع تلومر مانند یک ساعت مولکولی عمل می کند.
حال اگر سلولی بتواند در حالی که طول تلومرش به حدی کوتاه شده که باید وارد مرحله توقف و شروع آپوپتوز شود، تلومراز خود را فعال نگه دارد سلول وارد مرحله پیش سرطانی شده و به تقسیم شدن خود ادامه میدهد و از حالت میرا به حالت نامیرا وارد می شود.

این فرایند بدین شکل است که:

زمانی که تلومراز فعال نباشد، با هر تقسیم سلول، تلومر کوتاه‌تر می‌شود. وقتی این اتفاق بیفتد، تلومرها در نهایت به‌قدری کوتاه می‌شوند که تقسیم سلول متوقف می‌شود یا سلول می‌میرد.

درواقع تلومراز با الگو قراردادن بخش اسیدی ریبونوکلئید خود، توالی‌های تکراری تلومر را به پایانه رشته پیرو متصل کرده و این بخش اضافه برای سنتز پرایمر جدید الگو قرار گرفته و همانندسازی انتهای دی ان ای کامل می‌شود.

GIF

گردآوری: مولود کاظمی
منابع: https://pishgam-bio.ir/آشنایی-با-تلومر-telomer،-ساختار-و-عملکردهای/

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *